Výstava betlémů na Slezskoostravském hradě a Vánoce na hradě

Od 7. 12. 2018 do 6. 1. 2019 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu již 18. ročník Výstavy betlémů. Doprovodnou akcí je vánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční ve dnech 15. a 16. 12. 2018.

Letošní výstavu betlémů  z velké části věnujeme autorovi největšího, unikátního, pohyblivého, keramického betlému na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi.

Tento výjimečný výtvarník zapůjčil  betlémy  Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat.  Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si jeho poslední betlém, který dokončil v květnu  letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal. Tento betlém ještě nebyl nikde vystaven, bude mít tak na Slezskoostravském hradě premiéru.

Těšit se můžete na více jak 60 betlémů. Svá díla představí také lidoví řezbáři  Oldřich Unar z Valašských Klobouků,  Horst Benek z Kravař a další.  Více jak  desítku betlémů  zapůjčí ze své sbírky Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem. Ani letos nebudou chybět  keramické betlémy paní  Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy, paní Hořínkové z Nové Bělé, která vyrábí betlémy metodou patchwork a betlémy paní Aleny Kaisturové. Svou sbírku betlémů představí i pan Leonard Onderka. Vidět můžete také 14 betlémů ze soukromé sbírky pana Miroslava Valenty z Uherského Hradiště.

Chybět nebudou betlémy z nejrůznějších materiálů, např. z papíru, šustí, dřeva nebo skříňkové historické betlémy z 19. století. 

Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a  celého areálu  hradu  vytvoří  floristická firma paní Pavly Vítkové  Fy Dekflor,s.r.o.         

Doprovodnou akcí výstavy je dvoudenní předvánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční o víkendu  15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Areál hradu bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Hrad bude večer romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří hradu se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.

Přijďte si vychutnat hradní vánoční atmosféru, odpočinout si od předvánočního shonu a nakoupit drobné dárky pro své blízké!

Vstupné na Výstavu betlémů a Vánoce na hradě:

  • Dospělí 120,- Kč
  • Děti od 6 let, studenti, ZTP, důchodci 60,- Kč
  • Platí VIP karta 2018

Otevírací doba:

  • Vánoce na hradě:   10:00 – 18:00 hod. (doprovodný program probíhá 10:00 – 17:00 hod.)

Výstava betlémů:

  • denně 10:00 – 18:00 hod.
  • 24. 12. 10:00 – 16:00 hod.
  • 25. 12. 2018 – 6. 1. 2019 10:00 – 18:00 hod.

Změna programu vyhrazena.

Výstava betlémů na Slezskoostravském hradě a Vánoce na hradě