SOS MaS, z.s.: Vánoce jsou za dveřmi

Nejkrásnější svátky v roce jsou za dveřmi. Ti, kteří mají nakoupené dárky pro své nejbližší, už od září nebo i dříve, si užívají pohodu adventního času. Ovšem většina z nás teprve nyní začíná řešit to, čím by „těm svým“ udělala radost. Už od poloviny října se na nás valí ze všech stran nabídka všeho možného pro děti, maminky, muže, babičky i domácí mazlíčky. 

A místo času klidu a rozjímání se začíná projevovat pocit nervozity, že nestihneme vybrat ten pravý dárek pro své milované. A po sv. Mikuláši už opravdu nezbývá mnoho času. A právě málo času a mnohdy zbrklost nakupujících nahrává unáhleným nákupům a prodejci se předhánějí v nabídce tzv. „výhodných nákupů“. Bohužel občas můžeme narazit i na prodejce, kteří používají různé nekalé praktiky, které pak mají za následek povánoční starosti: „co teď s tím?“. 

Na co si tedy dát v nadcházejícím období pozor? Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska z. s. shrnulo několik informací a tipů, nejen pro nadcházející období, pro dárce i pro obdarované.

Nákupy na internetu 

Nákupy v e-shopech jsou u spotřebitelů rok od roku oblíbenější. Tento způsob nákupu volíme z důvodu úspory času, lepších možností pro srovnávání cen a zároveň větší rozmanitosti nabídky zboží. Doporučujeme však, aby si spotřebitelé při výběru zboží či služby vybírali raději ověřené internetové obchody. Vyplatí se vyhledat si reference a ohlasy od jiných spotřebitelů, kteří již v dané prodejně nakupovali a mají s ní nějaké zkušenosti. Přesto při nákupech na dálku se dá říct, že kupujeme zajíce v pytli. Zakoupené zboží totiž reálně uvidíme, až když jej převezmeme. Většina spotřebitelů, kteří na internetu nakupují, již ví, že z tohoto důvodu mají právo od smlouvy uzavřené přes internet odstoupit bez udání důvodu do 14ti dnů od převzetí zboží. Někteří spotřebitelé však netuší, že platí určité výjimky, kdy tak učinit nelze. Raději se tedy informujte předem. Od smlouvy musí odstoupit kupující, nemůže tak učinit obdarovaný, pouze pokud by byl kupujícím k tomuto úkonu zplnomocněn.
Upozorňujeme také na zvýšenou opatrnost při přebírání zásilky od dopravce. Vždy zkontrolujte obal, zda je neporušený. V opačném případě zboží raději nepřebírejte, vyhnete se případným problémům.

Nákupy v obchodech

Možnost odstoupení do 14ti dnů bez udání důvodu a bez sankce má spotřebitel jen v případě nákupu na dálku. Pokud ale dárky zakoupí v tzv. „kamenné prodejně“, nemůže se domáhat této možnosti. V dnešní době však většina obchodníků i velkých nákupních řetězců dává před Vánoci spotřebitelům možnost zboží po Vánocích vyměnit či dokonce vrátit. Pokud si tedy nejste jisti, zda kupujete vhodný dárek, či velikost, zamiřte do obchodu, který Vám v tomto vyjde vstříc nad rámec jeho zákonných povinností.

Dárkové poukázky

Ten, kdo si neví rady s výběrem nebo není zastáncem nakupování praktických dárků, může zvolit tzv. zážitkový dárek. Mohou to být různé certifikáty, poukázky apod. – nevýhodou však může být, že takový dárek je často časově omezen. Platnost každé poukázky/certifikátu je zpravidla přímo na ní vyznačena konkrétním datem či maximální lhůtou. Obchodník musí spotřebitele o platnosti dárkového poukazu informovat, nejlépe právě vyznačením platnosti. Ze zkušeností ale víme, že ne vždy se podaří dárkovou poukázku v určené lhůtě vyčerpat. Propadlou poukázku pak bývá problém uplatnit. Spotřebitelé se cítí být poškozeni a obracejí se na spotřebitelské poradny, jelikož mají pocit, že se obchodník bezdůvodně obohacuje na jejich úkor a požadují vrácení vydané hotovosti. Prodloužení platnosti však není povinností obchodníka a obdarovaný tak o svůj dárek pravděpodobně přijde. Je tedy na spotřebiteli, aby si lhůtu pohlídal a poukázku včas uplatnil. Jediný problém pro obchodníka či poskytovatele služeb, by podle SOS MaS, z. s. mohl nastat v případě, že by spotřebitel z důvodu na straně obchodníka neměl reálnou možnost takové dárkové poukázky za zboží či služby v době jejich platnosti vyměnit. Pakliže se k nákupu poukázky nebo dárkového certifikátu rozhodneme, vždy bychom měli volit raději ten s delší dobou platnosti a obdarovaný by rozhodně neměl s jejich uplatněním příliš dlouho otálet.

Přes všechen shon, který nás nyní obklopuje, Vám Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska z. s. přeje klidné prožití adventu i svátků Vánočních a správnou ruku při výběru dárků

SOS MaS, z.s.: Vánoce jsou za dveřmi