Následky silného větru pomáhali v Ostravě odstraňovat i strážníci

O víkendu zažili obyvatelé Ostravy silný vítr, který vyvrcholil v noci z neděle 10. na pondělí 11. března 2019. Povětrnostní podmínky zaměstnaly také strážníky Městské policie Ostrava, kteří se na mnoha místech Ostravy podíleli na odstraňování následků, z nichž některé jsou zmíněny níže.

Pátek 8. 3. 2019:

První případy začaly hlídky řešit již v pátek dopoledne. V Ostravě-Moravské Ostravě si strážníci při výkonu služby všimli odlomené větve, která tvořila překážku v chůzi po chodníku a ohrožovala bezpečnost chodců. Z tohoto důvodu bylo ve spolupráci s Hasičských záchranných sborem Moravskoslezského kraje (dále jen HZS MSK) zajištěno její odstranění. V Ostravě-Vítkovicích se uvolnila část protihlukové stěny, kdy z důvodu bezpečnosti byla událost předána správci komunikace k neprodlenému zajištění opravy.

Sobota 9. 3. 2019:

I o víkendu byly hlídky městské policie několikrát v akci. V Ostravě-Slezské Ostravě ve spolupráci s HZS MSK usměrňovali provoz na pozemní komunikaci po dobu, kdy probíhaly práce na odstranění stromu spadlého na vozovku. Jiný menší strom, který se nacházel na chodníku v Ostravě-Hrabové, odklidili samotní strážníci.

Pondělí 11. 3. 2019:

Předpověď na silný vítr v noci z neděle na pondělí se potvrdila, první z mnoha situací řešili strážníci již po 2. hodině ranní. Šlo o 2 spadlé stromy na vozovku, které hlídky nalezly při výkonu služby. Jeden z nich dopadl v Ostravě-Porubě přímo na jedno ze zaparkovaných vozidel, které poničil a zároveň zapříčil neprůjezdnost komunikace. Událost byla na místě předána HZS MSK a Policii ČR k dalšímu opatření. Ve druhé situaci vítr vyvrátil jehličnan i s kořeny a ten spadl do vozovky v Ostravě-Moravské Ostravě. I zde museli zasahovat přivolaní hasiči.

Povětrnostní podmínky způsobily problémy i ve vlakové a městské hromadné dopravě. Jeden ze stromů totiž dopadl na železnici v Ostravě-Michálkovicích, další na trolejové vedení v Ostravě-Heřmanicích. Jiné byly nahnuté a bezprostředně hrozil jejich pád – v Ostravě-Plesné přímo na pozemní komunikaci, v Ostravě-Radvanicích by potenciální pád poškodil i dráty elektrického vedení. Ve všech těchto případech po dobu zásahu HZS MSK strážníci rovněž usměrňovali provoz na pozemních komunikacích.

Nejen stromy však komplikovaly situaci v neděli v ostravských ulicích. Ráno byla v Ostravě-Plesné nalezena přenosná toaleta bránící silniční dopravě. Strážníci ji na místě přesunuli mimo pozemní komunikaci. Vítr zanechal stopy i na dvou semaforech v Ostravě-Porubě, které byly pootočené a tím pádem i hůře viditelné. O událostech byly informovány příslušné kompetentní osoby ke sjednání nápravy.

Poškozeny byly i dopravní značení:

Nejenom stromy, ale i dopravní značení bylo na několika místech Ostravy poškozeno. V pátek např. hlídky městské policie nalezly takové v Ostravě-Porubě či Ostravě-Moravské Ostravě. O víkendu pak větru neodolaly značky v Ostravě-Svinově a Ostravě-Zábřehu. Nejvíce jich bylo poškozeno po noci z neděle na pondělí – jednalo se např. o značení v Ostravě-Porubě nebo Ostravě-Hrabůvce. Ve všech případech strážníci poškozené značení zajistili a události předali majitelům, resp. příslušným obecním úřadům k dalšímu opatření.

Následky silného větru pomáhali v Ostravě odstraňovat i strážníci