Jak bojujeme v naší obci s odstavenými vraky aut

Stovky odstavených aut hyzdí ulice měst Moravskoslezského kraje. Jen Ostrava-Jih jich loni napočítala 235. K nepojízdným autům, která i roky zabírají parkovací místa, se nikdo nehlásí. Například Ostrava-Jih měla od ledna do konce října 147 odstavených vozidel, z nichž se podařilo zatím odstranit 69. „Takže nás tíží ještě 78 vozů. Loni jsme řešili 235 problematických aut,“ podotkla mluvčí obvodu Gabriela Gödelová. [1]

Na území MOb Hrabová je praxe taková, že většina podnětů podává městská policie a spolek Zelená Hrabová z.s., kteří při svých obchůzkách nezávisle na sobě situaci nepravidelně mapují. Občas jsou na nepojízdná vozidla úředníci upozorněni i veřejností. Podnět k odtažení nepojízdného vozidla však může podat kdokoliv, tedy každý občan, vždy je pak na posouzení příslušného úřadu, zda jsou naplněny podmínky stanovené zákonem.  

V současné době v Hrabové nemáme nevyřešené nepojízdné vozidlo. Zdaleka ne každé dlouhodobě odstavené vozidlo lze označit za vrak a jako s takovým s ním nakládat.

Celkem bylo v roce 2018 odstraněno sedm vozidel. Ve facebookové skupině často zmiňovaný autobus na ulici Na Konečné 8/9 je odstaven na soukromém pozemku, řádně zajištěn a bude postupně opravován. Informace za ÚMOb Hrabová dodala Milada Černošková, která se této agendě u nás věnuje.

Vraky 2018:

  • ulice Šrobárova 695/22 – odstavené vozidlo OPEL CORSA,
  • ulice V.Huga poblíž marketu COOP – odstavené vozidlo Škoda FELICIE,
  • parkoviště u logopedické školy – odstavené vozidlo ŠKODA OCTAVIE,
  • parkoviště u logopedické školy – vozidlo Peugeot 309,
  • ulice Na Farském 20 – odstavené vozidlo OPEL.

Tato vozidla byla majiteli po výzvě odstraněna:

  • vozidlo OPEL VECTRA bez RZ - majitel byl zjištěn podle VIN Kódu (ekologická likvidace Fa TROJEK, a.s.),
  • na ulici U Kotelny 9 – odstavené vozidlo LANCIA DELTA – ve lhůtě odstraněno,
  • na odstavené vozidlo FIAT STILO bez RZ - stojí na ulici U Kotelny - byla požádána policie o spolupráci při zjištění VIN Kódu.

[1] https://ostrava.idnes.cz/vraky-odstavena-auta-parkoviste-odtazeni-fgv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A181107_438079_ostrava-zpravy_woj

Jak bojujeme v naší obci s odstavenými vraky aut